Upadłość konsumencka byłego przedsiębiorcy
Prowadzenie firmy czy własnego biznesu wiąże się z dużym ryzykiem finansowym. W dobie pandemii koronawirusa większość przedsiębiorców zmaga się z problemem niewypłacalności. Jeśli długi z Twojej działalności gospodarczej przekraczają zyski, warto zastanowić się nad złożeniem wniosku o upadłość.
W dniu 24 marca 2020 roku doszło do zmiany przepisów ustawy Prawo upadłościowe, które znacznie ułatwiły proces oddłużenia się niewypłacalnych dłużników i udostępniły procedurę upadłości konsumenckiej dla jeszcze większej liczby osób. Nowelizacja zakłada tożsamość sytuacji osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą z sytuacją osób fizycznych, przez które działalność gospodarcza nie jest prowadzona. Co to w praktyce oznacza?
Wraz z nowelizacją ustawy możliwa stała się upadłość konsumencka przedsiębiorcy. Ustawodawca przewiduje, że upadłość konsumencka jest również dostępna dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Były przedsiębiorca wraz z zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Poprzedni stan prawny zakładał, że jeżeli dłużnik nie zgłosił wniosku upadłościowego jako przedsiębiorca, sąd oddalał jego wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Przed zmianą z 24 marca 2020 roku bardzo mało przedsiębiorców decydowało się na złożenie takiego wniosku w związku z tym, że był on kosztowny. W konsekwencji skutkowało to jeszcze większym zadłużeniem, wszczęciem postępowań egzekucyjnych i brakiem możliwości spłaty zaciągniętych zobowiązań.
Co istotne, ochroną została również objęta jednoosobowa działalność gospodarcza, która jest szczególnie narażona na bezpośrednie ryzyko utraty majątku. W poprzednim stanie prawnym traktowano w ten sam sposób małych przedsiębiorców oraz duże spółki, co było krzywdzące dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Aktualnie ogłoszenie upadłości byłego przedsiębiorcy następuje na takich samych zasadach jak w przypadku ogłoszenia upadłości przez konsumentów. Stanowi to duże ułatwienie i zwiększa szansę na skuteczne oddłużenie.
Wprowadzone przez ustawodawcę rozwiązania są bardzo korzystne i mogą być ratunkiem zarówno dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jak i dla większych przedsiębiorstw.