Upadłość konsumencka małżonków
Upadłość konsumencka jest skutecznym sposobem na poradzenie sobie z długami, których nie jesteśmy już w stanie spłacić. Jest to niewątpliwie szansa na nowy start po trudnym czasie. Warto jednak zastanowić się nad jego skutkami. Jak wygląda sytuacja małżonków, jeżeli jedno z nich lub oboje ogłoszą upadłość konsumencką?
Gdy sąd ogłasza upadłość jednego z małżonków, powstaje między nimi z mocy samego prawa rozdzielność majątkowa, co oznacza, że od tego momentu wszelkie nabyte prawa i przedmioty majątkowe (np. mieszkanie, samochód, laptop itp.) wchodzą w skład majątku osobistego każdego z nich, gdyż między małżonkami nie ma już wspólności majątkowej. Skutkiem tego jest, iż od dnia ogłoszenia upadłości, współmałżonek przestaje być związany majątkowo z upadłym i pracuje na swój własny rachunek.
Co dzieje się z majątkiem wspólnym? W takiej sytuacji zgromadzony dotychczas majątek wspólny (dom, mieszkanie, inne nieruchomości, samochód itp.) wchodzi w skład masy upadłości tego małżonka, wobec którego Sąd wcześniej ogłosił upadłość i to z niego wierzyciele będą mogli domagać się spłaty.
Czy małżonek upadłego ma jakiekolwiek możliwości dochodzenia swoich udziałów w majątku wspólnym? Tak, małżonek jak każdy wierzyciel, może zgłosić swoją wierzytelność Syndykowi prowadzącemu postępowanie upadłościowe małżonka.
A co, jeśli oboje małżonków ogłosi upadłość konsumencką? Kiedy oboje małżonkowie ogłoszą upadłość konsumencką skutki są podobne do tych, które wynikają z ogłoszenia upadłości przez jednego z małżonków, z wyjątkiem tego, że wtedy majątek wspólny wchodzi do masy upadłości małżonka, któremu sąd jako pierwszemu ogłosi upadłość.
Czy Syndyk sprzeda cały majątek małżonków? Gdy w stosunku do jednego z małżonków ogłoszona jest upadłość konsumencka, majątek wspólny wchodzi do masy upadłości w całości i będzie sprzedany przez Syndyka na pokrycie długów, tak jak w sytuacji majątku osobistego upadłego. Natomiast majątek osobisty małżonka upadłego nie wchodzi do masy upadłości i drugi z małżonków może nim samodzielnie zarządzać. Składnikiem majątku osobistego są m.in. rzeczy nabyte przez jednego z małżonków przez dziedziczenie, a zatem odziedziczone przez małżonka upadłego, np. mieszkanie nie będzie przedmiotem zainteresowania Syndyka.
Co z alimentami na małżonka lub dziecko upadłego w przypadku ogłoszenia upadłości? Po ogłoszeniu upadłości alimenty bieżące wypłacać w terminach ich płatności będzie Syndyk, jednak w kwocie nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Należne alimenty korzystają z pierwszeństwa zaspokojenia przed wszystkimi innymi wierzytelnościami. Niestety alimenty zaległe, czyli należne za czas sprzed ogłoszenia upadłości, Syndyk reguluje po zaspokojeniu kosztów postępowania i innych zobowiązań masy upadłości.