Koronawirus: restrukturyzacja przedsiębiorstwa szansą na wyjście z kryzysu
Pojawienie się na świecie pandemii koronawirusa wywołującego chorobę o nazwie COVID-19, doprowadziło na całym świecie, jak również w Polsce do powstania kryzysu gospodarczego. O ile część dużych firm posiada odpowiednie zasoby umożliwiające przetrwanie kryzysu, o tyle dla średnich i małych przedsiębiorstw utrzymanie bytu to nie lada wyzwanie. Brak możliwości sprzedaży towarów lub świadczenia usług przez okres dwóch, trzech miesięcy może oznaczać koniec działalności dla wielu firm. Ilość branż dotkniętych spowolnieniem jest ogromna- turystyka, branża transportowa i przewozowa, hotelarska, branża eventowa, kulturalno-rozrywkowa, gastronomiczna. Polskie władze chcąc przeciwdziałać skutkom epidemii stworzyły pakiet osłonowy (tarcze antykryzysowe) dla firm celem wsparcia przedsiębiorców w okresie kryzysu gospodarczego (min. ulgi podatkowe, ulgi ZUS, dopłaty do wynagrodzeń pracowników, dofinansowania, subwencje).
Firmy zagrożone niewypłacalnością na skutek aktualnego kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa w pierwszej kolejności powinni spróbować skorzystać z pomocy oferowanej przez Państwo (tarcze antykryzysowe). Jeśli jednak subwencje okażą się niewystarczające, albo wnioski zostaną z różnych przyczyn odrzucone i nie uda się uzyskać pomocy ze środków z pakietu osłonowego, wówczas warto rozważyć wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.
Warto wskazać, że tarcza antykryzysowa 2.0 (tj. ustawa z 16.04.2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. poz. 695), nowelizująca ustawę z 2.03.2020 r.) nadała sprawom o rozpoznanie wniosków o restrukturyzację status spraw pilnych. Zatem nawet w czasie epidemii i niezależnie od niej, w zakresie tych wniosków sądy restrukturyzacyjne będą orzekały sprawnie.
Jednocześnie tarcza 2.0 zawiesiła bieg 30 – dniowego terminu na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy popadli w stan niewypłacalności na skutek COVID-19 w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Reasumując należy stwierdzić, że restrukturyzacja przedsiębiorstwa jest jedną z lepszych możliwości ratowania firmy w czasie kryzysu gospodarczego, daje możliwość wyjścia z trudności finansowych poprzez przeprowadzenie szeregu działań naprawczych. Przedsiębiorstwa, które popadły w stan niewypłacalności na skutek pandemii COVID-19 mogą uratować firmy przed upadłością, bez konieczności czekania na zakończenie epidemii. Warto więc skorzystać z takiego rozwiązania i rozważyć wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.
Więcej o restrukturyzacji dowiesz się z naszego artykułu.
WERTUS Windykacja i Restrukturyzacja Sp. z o.o. świadczy usługi w zakresie restrukturyzacji firm. Pomożemy Twojej firmie stworzyć plan działania i wdrożyć procedury restrukturyzacyjne. Skorzystaj z wiedzy fachowców i umów się na konsultacje.